Nauka

Nauka prawa ze skryptów

Tym wpisem chciałbym wrócić do założeń, które legły u podstaw stworzenia Lex Manual w 2015 roku. W przewidywalnej przyszłości ukaże się moja druga książka, poświęcona w całości uczeniu się prawa. Żeby umilić Wam czas oczekiwania, zaplanowałem serię wpisów poświęconych różnym zagadnieniom związanym z przyswajaniem wiedzy prawniczej.

Jak skrypty uratowały moją edukację

Powiedzieć, że studia prawnicze zaczynałem bez większego entuzjazmu, to nic nie powiedzieć. Na prawo poszedłem z czystej kalkulacji – wydawało mi się, że z kilku kierunków humanistycznych, które brałem pod uwagę, ten jest w stanie zapewnić mi największe szanse na znalezienie pracy.

Brak większego zainteresowania tą tematyką szybko dał o sobie znać. Dwa pierwsze lata studiów zdałem w zasadzie cudem, zaliczając co najmniej po dwie poprawki na semestr. Wydaje mi się, że byłem jednym z najgorszych studentów na roku.

Wszystko zmieniło się za sprawą dwóch wydarzeń. Dzięki odkryciu kryminalistyki polubiłem przedmioty prawnicze, a otrzymany od znajomych skrypt z prawa karnego pokazał mi, że istnieją inne metody nauki niż bezmyślne czytanie podręcznika raz za razem.

Skrypty jako narzędzie dedykowane studentom

Skrypt (bryk, repertorium, opracowanie) spośród wielu innych narzędzi służących do nauki wyróżnia to, że wygląda, jakby został pomyślany od razu z myślą o studentach.

Dobry skrypt w maksymalnie zwięzłej formie powinien przedstawiać cały zakres zagadnienia, którego chcemy się nauczyć. Podczas gdy podręczniki czy fiszki mogą mieć różne inne zastosowania, skrypt ma tylko jedno – ułatwić zapamiętanie konkretnej partii materiału.

Rodzaje skryptów

Nie ma żadnej klasyfikacji skryptów, zwłaszcza prawniczych. Z mojego doświadczenia wynika, że można w ich ramach wydzielić jednak kilka kategorii:

  1. skrypt z ustawy – skrypt obejmujący wyłącznie treść przepisów (takie skrypty zamieszczam na tym blogu);
  2. skrypt z podręcznika – skrypt tworzony z jednej, wybranej wcześniej książki;
  3. skrypt z notatek – skrypt zawierający wyłącznie treści poruszane podczas wykładów/ćwiczeń;
  4. skrypt kompilacyjny – skrypt łączący inne skrypty i tworzący z nich jedno opracowanie;
  5. skrypt klasyczny – całościowy skrypt z danej dziedziny, który uwzględnia tekst przepisów, orzecznictwo i poglądy doktryny.

Do różnych celów przydatne będą inne rodzaje skryptów, warto dobierać je (lub tworzyć) świadomie.

Cechy dobrego skryptu

W sieci istnieje masa skryptów prawniczych, które jednak nie spełniają swojej podstawowej roli – ułatwiania nauki. Są obszerne, zagmatwane i spaprane na poziomie typograficznym.

Dobry skrypt musi być możliwie krótki (to go odróżnia od podręcznika) i pozbawiony wszelkich zapychaczy oraz ozdobników.

Musi zawierać jednolity poziom szczegółowości, by nie sprawiał wrażenia chaotycznego. Z tego samego powodu należy go pisać prostym językiem i wprowadzać w nim jasną, z góry ustaloną strukturę.

Warto pochylić się nad wyglądem skryptu – dobrać odpowiednią czcionkę, zastosować poprawną typografię i umiejętnie rozłożyć tekst na kartce.

Skąd brać skrypty

Skrypty możesz zdobyć z kilku różnych źródeł. Po pierwsze, rozważ ich kupno. Część z nich, tak jak moje, dostępna jest tylko w formie przygotowanych do wydruku e-booków, część od razu wydawana jest w takiej postaci.

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy, poszukaj darmowych skryptów w Internecie (odradzam jednak taką metodę, rzadko kiedy można trafić na coś pozbawionego błędów) lub popytaj starsze roczniki.

Zawsze możesz także stworzyć skrypt samemu. Samodzielne wykonanie takiego opracowania jest najlepszą metodą nauki, czerpiącą z ogromnego dorobku psychologii kognitywnej. Ja w taki właśnie sposób przełamałem mój edukacyjny impas – od kiedy samodzielnie robię skrypty (3 rok studiów), nie oblałem żadnego egzaminu.

Dlaczego skrypt się przydaje?

Skrypt jako materiał do nauki posiada masę zalet:

  • możesz go bezpłatnie wykonać samemu;
  • ucząc się z niego oszczędzasz masę czasu;
  • komercyjny skrypt jest (czasami) o rząd wielkości tańszy niż podręcznik;
  • uporządkowana struktura skryptu ułatwia naukę;
  • skrypt stanowi bazę, dzięki której możesz swobodnie zagłębiać się w wybrane przez Ciebie zagadnienia szczegółowe.

Z powyższych powodów warto rozważyć wykorzystanie skryptów podczas nauki. Może się okazać, że Twoje dotychczasowe kiepskie wyniki były po prostu efektem źle dobranych materiałów. W moim przypadku tak właśnie było.

Michał Wysocki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *